Track Hosts Friday Night Crusader Classic

Track Hosts Friday Night Crusader Classic

Results

SELINSGROVE, Pa. – The Susquehanna men’s and women’s track & field teams hosted their second meet of the season on Friday night as they welcomed several schools to the 2013 Crusader Classic.

The action got started for the women in the weight throw where senior Jess Ranck (Lewisburg, Pa./Lewisburg Area easily won with a mark of 13.32m and Cameron Weaver (Selinsgrove, Pa./Selinsgrove Area) took second (11.26m). Weaver went on to win the shot put with a personal-best throw of 11.45m.

The Crusaders went three-four in the long jump with Alissa Sellers (Huntingdon, Pa./Huntingdon Area) taking third (4.72m) and Jennifer Tims (Campbell, N.Y./Campbell-Savona) fourth (4.71m).

Tims won the triple jump with her mark of 10.25m and was followed by Thanida Sermsuwan (Bridgewater, N.J./Bridgewater-Raritan) in second with a jump of 10.18m. Meanwhile, Julie Scales (Berkeley Heights, N.J./Governor Livingston) earned second overall in the pole vault (3.05m).

In the track events, freshman Jen Nagy (Jessup, Pa./Valley View) was third in the 60 meter hurdles (10.32) while Sermsuwan placed fifth in the 60m dash with a time of 8.57.

Susquehanna swept the five through even spots in the one mile run with Sarah Dickerson (York Haven, Pa./Northeastern) in fifth (5:45.49), Allison Kriskewic (Kinnelon, N.J./Kinnelon) in sixth (5:52.11) and Shannon Galvin (Jamison, Pa./Central Bucks South) in seventh (5:55.34).

Ashley West (East Hampton, N.Y./East Hampton) and Laura Alleva (Malvern, Pa./Great Valley) posted the two fastest times in the 400 meter with respective times of 1:00.49 and 1:03.47. West’s time the second-fastest in SU history. Brooke Linders (Doylestown, Pa./Central Bucks West), meanwhile, finished with SU’s best time – and the evening’s fastest time – in the 200 meter dash (27.45).

The 5000m saw Rachel Bachman (Chalfont, Pa./Central Bucks South) cross the finish in 20:33.25 – good for fifth – while teammate Carly Bass (Flanders, N.J./Mount Olive) was sixth with a time of 20:40.16.

Finally, the 4 x 400 relay team of Lindsay Robbins (West Simsbury, Conn./Simsbury), Alleva, Linders and West won the event by nearly seven seconds with a time of 4:10.63.

The men saw similar successes on Friday night. Ken Schetroma (Elysburg, Pa./Southern Columbia) won the weight throw (15.54m) and the shot put (14.79). Also in the shot put, Tom Schetroma (Elysburg, Pa./Southern Columbia) took second (13.89m) and Jared Minori (Tyrone, Pa./Bellwood-Antis) captured third with his toss of 13.15m.

Continuing the first-place efforts was Desmond Edwards (Carbondale, Pa./Carbondale Area) who won the long jump (6.42m). He also placed fifth in the triple jump with a mark of 12.20m. Trey Bailey (Williamsport, Pa./Williamsport Area) and Jeremy Campbell (Brooklyn, N.Y./Avon Old Farms) went two-three in the high jump with marks of 1.78m and 1.73m.

In the 60m hurdles, Kevin Melley (Ridgefield Park, N.J./Ridgefield Park) finished in second (9.16) while Brian Etz (Cortland, N.Y./Cortland) was just behind him in third (9.29).

Alex Price (Skytop, Pa./Pocono Mountain East) posted the team’s top time in the one mile (4:28.82) while in the 800 meter, Sal D’Angelo (Glenside, Pa./Springfield Twp.) finished with a time of 2:01.99 and was followed by Matt Erford (Shrewsbury, Pa./Loyola Blakefield) (2:02.82), Scott Sullivan (Silver Spring, Md./Northwood) (2:02.88) and Brendon Albaugh (Ewing, N.J./The Peddie School) (2:05.40).

Peter Kerns (Sandy Hook, Conn./Newtown) went 23.41 in the 200 meter while Kwane Hayle (Poughkeepsie, N.Y./Poughkeepsie) was just behind with his time of 23.45. Franky Mills (Exton, Pa./The School at Church Farm) ran the fastest 5000m of the night for the Crusaders (16:35.63) and was followed directly behind by Paul Crowe (Boalsburg, Pa./State College Area) (16:35.65) and Colin Eberhardt (Lake Ronkonkoma, N.Y./Sachem North) (16:35.66).

The men’s 4 x 200 meter relay team of Marcus Gabeau (Tinton Falls, N.J./Tinton Falls), Kwane Hayle (Poughkeepsie, N.Y./Poughkeepsie), Kegan Moesta (Lansdale, Pa./La Salle College HS) and Will Howell (Philadelphia, Pa./Roman Catholic) went 1:36.56 for second place.

The teams remain at home next Saturday to host the SU Invitational.